Czym są i jak działają systemy ERP?
- Szczegóły
Zarządzanie zasobami współczesnych przedsiębiorstw może odbywać się z zastosowaniem systemów ERP, które służą do gromadzenia i przetwarzania danych i informacji ze wszystkich obszarów działalności. Umożliwiają one sprawną realizację wszystkich kluczowych procesów w kluczowych obszarach, takich jak np. relacje z klientami, logistyka, produkcja, magazyn, finanse, księgowość itd. Poznaj specyfikę działania systemów ERP, czytając dalszą część naszego wpisu.
Najważniejsze funkcje systemów ERP
W dużym skrócie można stwierdzić, że systemu ERP odpowiadają za zarządzanie zasobami organizacji. Wspierają zdecydowaną większość procesów odbywających się w firmie. Stanowią jedno z najważniejszych narzędzi do organizowania, nadzorowania, planowania i realizowania różnorodnych działań — począwszy od tych związanych ze sprawami księgowymi i finansowymi, a skończywszy na relacjach z klientami czy obsłudze zamówień.
Jeden zaawansowany system jest w stanie zarządzać i wspierać procesy wdrażane we wszystkich działach, wyręczając tym samym pracowników, a jednocześnie dostarczając im w dowolnym miejscu i czasie dostęp do informacji oraz zasobów niezbędnych do realizacji konkretnych działań. Oprócz tego EPR “przejmuje” wiele czasochłonnych i żmudnych obowiązków, np. raportowanie, aktualizowanie danych, prognozowanie itp.
Oczywiście ze względu na wiele różnorodnych funkcji, jakie spełniają systemy ERP, konieczna jest niemała moc obliczeniowa serwerowych procesorów i znaczna ilość pamięci operacyjnej. Te parametry są jednak zawsze dostosowywane adekwatnie do oczekiwań oraz ilości przetwarzanych danych w przedsiębiorstwie. Dlatego też oprogramowanie zawsze dobierane jest adekwatnie do potrzeb konkretnej organizacji, która docelowo będzie korzystać z systemu ERP.
Dlaczego system ERP jest potrzebny twojej firmie?
Poza wspomnianymi wyżej funkcjami systemów ERP pozwalają one na szeroko rozumianą współpracę pomiędzy poszczególnymi działami w przedsiębiorstwie. Sprawny dostęp do wszystkich potrzebnych w danym momencie informacji znacząco przyspiesza procesy decyzyjne. Odpowiednio skonfigurowane oprogramowanie daje dostęp do niezbędnych dokumentów — począwszy od faktur czy rachunków, skończywszy na raportach, rocznych bilansach. Jest to zaawansowane narzędzie, a wykorzystując jego potencjał, można osiągnąć zamierzone cele biznesowe, optymalizując przy tym koszty.
Jeśli jesteś zainteresowany wdrożeniem systemu ERP w swoim przedsiębiorstwie, zapraszamy do kontaktu. Chętnie udzielimy Ci szczegółowych informacji i odpowiemy na wszystkie pytania.