Komu zaleca się korzystanie z oprogramowania ERP?
- Szczegóły
Przedsiębiorcy podejmując ważne decyzje, codziennie stają przed nowymi wyzwaniami. Rynek, konkurencja czy potrzeby klientów stale się zmieniają, w związku z czym często trudno mieć nad tym kontrolę i znajdować takie rozwiązania, które jak najlepiej sprawdzą się w danej sytuacji. Na szczęście firmy mają do dyspozycji coraz nowocześniejsze narzędzia, które umożliwiają kontrolę nad tym, co dzieje się w przedsiębiorstwie. Jednym z nich jest system ERP. Co warto o nim wiedzieć i co można zyskać, korzystając z niego?
Czym właściwie jest ERP i co można dzięki niemu robić?
Aby stwierdzić, czy system ERP sprawdzi się w danym przedsiębiorstwie, najpierw warto zapoznać się z jego funkcjonalnością. Najprościej mówiąc, jest to oprogramowanie przeznaczone do kompleksowego zarządzania firmą. Mowa tutaj zarówno o planowaniu zasobów, jak i kontrolą nad najistotniejszymi procesami. Dzięki systemowi ERP można analizować i kontrolować następujące obszary:
- księgowość i finanse,
- kadry i płace,
- produkcję,
- sprzedaż,
- magazyn.
Cechą, która najbardziej wyróżnia system Enterprise Resources Planning na tle innych rozwiązań, jest ta, że pracuje na jednej bazie danych. Zaletą takiego rozwiązania jest natychmiastowy podgląd danych wprowadzanych do systemu bez względu na to, kto je zapisał.
Kto i kiedy powinien skorzystać z systemu ERP?
Zastanawiając się, czy warto skorzystać z rozwiązań ERP w chmurze, warto wziąć pod uwagę zalety takiego rozwiązania. To przede wszystkim ujednolicony sposób przeglądania informacji, który dotyczy wszystkich stanowisk i działów. Wspólna firmowa baza danych sprawia, że komunikacja w firmie jest lepsza, a czas reakcji na zmiany znacznie krótszy. Nie sposób nie wspomnieć też o zmniejszeniu kosztów funkcjonowania firmy, które wiążą się z eliminacją papierowej dokumentacji i oszczędnością czasu czy zwiększeniem sprzedaży.
Podsumowując, system ERP sprawdzi się wszędzie tam, gdzie przedsiębiorstwo chce się rozwijać i mieć pełną, a zarazem wygodną kontrolę nad procesami biznesowymi i skalą ich wzrostu czy spadku. Oprócz tego to również ogromne ułatwienie w podejmowaniu decyzji biznesowych, które bywają niezwykle stresujące.